چهارشنبه، دی ۲۰، ۱۳۹۱

خنک کردن سنسور دوربین DSLR

دوربینهای DSLR که در عکاسی نجومی استفاده می شوند (به ویژه مدلهای قدیمی تر یا ارزانتر) با گرم شده سنسورشان، شروع به ایجاد نویز اضافی می کنند. همین اتفاق برای CCD های نجومی هم می افتد و آنها را توسط روشهای خاصی خنک می کنند. در این مقاله می بینیم آیا ما هم می توانیم دوربینهایمان را خنک کنیم؟
فایل پی دی اف مقاله را از اینجا دانلود کنید.

پس نوشت : پس از اشتراک گذاری این مطلب در یکی از سایتها، سوالی توسط وحید عزیز مطرح شد و جواب دادم که به نظرم برای دیگر خوانندگان هم شاید مطرح شود. از این رو متن موجود در آنجا را، اینجا هم درج کردم.

پرسش : آیا این روش از گزینه کاهش نویز (Noise Rediction) خود دوربین بهتر عمل می کنه؟ سنگین تر نمیشه؟ لرزش بیشتر نمیشه؟

پاسخ : اولین مشکل نویز ریداکشن اینه که بعد از هر بار نوردهی باید صبر کنی دوباره همون مقدار نوردهی با شاتر بسته بکنه و دو تصویرو تفریق کنه. بعد از این کار تازه مشکل جدی به میون میاد که نویزهای حذف شده، تبدیل به نقاط سیاهی در زمینه آسمان میشن. مدلی که من این کارو انجام دادم خیلی ابتدایی و سنگینه. ولی خیلی کارآمده. با ابتکار و خوش ساخت تر کردن داستان میشه سبکتر و کوچکترش کرد. بعد از انجام کار برای ساده سازی رفتم سراغ اینترنت، خیلی برام جالب بود که چقدر روی این موضوع کار شده قبلا. دو نمونه کار پایین رو مثال می زنم:
http://ghonis2.ho8.com/rebelmod450d16.html
http://glogg.jupiter-io.net/300d/
و مثال از کاری که به شکل تجاری عرضه شده :
http://www.centralds.net/cam/

هیچ نظری موجود نیست: